Absolwenci

 Nasi absolwenci rozjeżdżają się po całym świecie, studiują, podejmują ciekawą pracę a w tym niewątpliwie pomaga im znajomość angielskiego, którego kiedyś uczyli się w Global Village. Przedstawiamy tych , którzy utrzymują kontakt z nami i przy okazji apelujemy do innych naszych byłych słuchaczy: napiszcie o swoich sukcesach, ku zachęcie młodszych koleżanek i kolegów.

Właśnie minął mój pierwszy tydzień studiowania w Londynie ( Goldsmiths College, University of London) i pomyślałam, ze zajrzę na stronę internetowa GV, czyli miejsca, gdzie moja przygoda się zaczęła. Właśnie tak, bo gdybym nie zapisała się 5 lat temu na kurs angielskiego nie byłoby mnie tu teraz.

 Ciekawi pewnie jesteście jak tu jest. Wielki Londyn. Niektórzy mówią nawet stolica świata, bardzo bardzo daleko od Polski. Zaskoczę Was pewnie mówiąc, ze Londyn jest bliżej Polski niż jakiekolwiek miasto na świecie. Londyn to taki globus w pigułce. Przechadzając się Oxford Street słyszę co najmniej 40 języków na raz, w tym polski. W supermarkecie mogę kupić zarówno afrykańskie battaty, indyjskiego kurczaka curry, jak i polskie wędliny.

 To wszystko wspaniale brzmi, ale na pierwszym miejscu jest nauka, studia. Sama nie wiem, co napisać, czy droga do nich była trudna, czy nie. Jednak bez wahania mogę stwierdzić, ze jeżeli ktoś z Was myśli o studiowaniu w Londynie, to jest właśnie rzecz dla niego, to jest do zrobienia. Studia w Anglii nie są zarezerwowane dla INNYCH.

 Sam proces rekrutacji na uczelnie jest dość skomplikowany i potrzeba dużo wytrwałości, aby przez niego przebrnąć. O miejsce na angielskiej uczelni trzeba się zacząć starać dużo wcześniej niz. w Polsce. Termin skladnia podań mija z dniem 15 stycznia( jeśli myślicie o tych najlepszych - Oxford i Cambridge termin jest w pa¼dzierniku poprzedniego roku). Rekrutacje przeprowadza biuro rekrutacyjne, tzw. UCAS. Formularz razem z instrukcja dostać można w jednostkach British Council. Taki formularz trzeba bardzo dokładnie wypełnić. Wymagane są tam dane teleadresowe i cala historia edukacji. O pomoc dobrze poprosić native speakera ze szkoły językowej.

 W jednym roku można ubiegać się o miejsce na 6 uczelniach. O dalszym ciągu postępowania przeprowadzonego przez UCAS jesteście na bieżąco informowani listownie. Uczelnie mogą odrzucić wasza kandydaturę lub złożyć "ofertę warunkowa", tzn. musicie na egzaminie maturalnym osiągnąć takie, a nie inne oceny, by być przyjętym na uczelnie. Jeśli się Wam to uda, macie indeks w kieszeni.

 Rok akademicki zaczyna się około 20 sierpnia. Pierwszy tydzień to czas na załatwienia spraw administracyjnych, w następnym zaczynają się wykłady.

 Studia w Anglii trwają 3 lata. Jest to stopień BA. Jeśli się ma dobre wyniki BA można zacząć roczny kurs na MA, czyli polskiego magistra. Mój kurs na BA trwa wyjątkowo 4 lata, gdyż pomiędzy drugim, a trzecim rokiem uczelnia oferuje mi tzw. placement, czyli rok w Niemczech( dla tych, którzy studiują języki). Przez trzy lata studiów W Londynie musze zrobić 12 kursów, 4 każdego roku. Na większości kierunków jest możliwość wyboru. Ja wybrałam niemiecki, angielski, wstęp do kultury Europy i literaturę angielską.

Zakwaterowanie....tu już bywa bardzo rożnie. Większość studentów wybiera akademik. Ja mieszkam w jednym z takich domów studenckich. Mam mały pokoik, własna łazienkę, a kuchnie dziele z 10 studentami. Aby zostać zakwaterowanym w akademiku trzeba złożyć odpowiednie podanie, które uczelnia powinna Wam przysłać. Cena za tydzień to około 80 funtów. Umowę z akademikiem podpisuje się za cały rok, wiec niestety za przerwę świąteczną i wielkanocną też trzeba płacić.

 Znajomość języka angielskiego jest oczywiście niezbędna. Ludzie, którzy maja CAE mogą być spokojni, ale nie spoczywać na laurach.

 Jak tylko wydarzy się cos ciekawego- napisze. Właśnie miałam wykłady z niemieckiego, a teraz biegnę kupić całodniowy bilet autobusowy i jadę zwiedzać - moje ulubione zajęcie poza wykładami.

 Życzę powodzenia, jeśli ktoś z Was miałby jakiś problem ze studiami w Anglii, nie wahajcie się do mnie napisać.

Aneta Popiel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Artykuł przeniesiony na nowy serwer www 17.09.2016 
Odsłony do 31.07.2016 4817
Utworzony Czwartek, 08 gruddnia 2005 17:10